Нов рекорд: Јапонка е најстарата личност во светот

Токио, 9 март 2019 (МИА) – Гинисовата книга на рекорди денеска официјално ја прогласи Јапонката Кане Танака, 116 години, за најстариот човек на светот.

Таа е прогласена на церемонија во старечкиот дом каде што живее во градот Фукуоки, во присуство на семејството и градоначалникот.

Танака е родена на 2 јануари 1903, како седмо од осум деца. Се омажила за Хидео Танаку во 1922 година со кого има четири деца и едно посвоено.

Како што пренесуваат медиумите, таа станува во 6 часот, се занимава со математика и со играта „Отело“.

Пред неа, најстарата личност на светот, исто така, беше Јапонка, Чијо Мијако, 117 години, која почина во јули минатата година.

Јапонците се познати по долговечноста и доминираат на списокот на најстари лица во светот.

Во Јапонија традиционално годините се почитуваат, така што луѓето остануваат активни и со чувство дека се корисни и во 80-тата година од животот.

Според Гинис, досега најстарата личност во светот беше Французинката Жана Луиз Калмен, која живееше 122 години. 

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Живот

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Read more

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Read more

Луѓето родени во најреткиот хороскопски знак се навистина посебни

Read more

Сакаат сѐ, веднаш: Најнестрпливи хороскопски знаци

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе