Новата BMW Серија 7 ќе добие систем за автономно возење на ниво 3

BMW најави дека неговиот луксузен модел од Серија 7 од следната пролет ќе може да биде опремен со систем за автономно возење на ниво 3. Овој систем засега ќе биде достапен само во Германија и по астрономска цена од 6.000 евра.

Уште од лансирањето минатата година, BMW најави дека луксузната Серија 7, меѓу другото, ќе добие и систем за автономно возење на ниво 3. Реализацијата е при крај, бидејќи баварскиот производител штотуку објави дека луксузниот седан ќе може да да бидат опремени со овој систем од март 2024 година.

Новиот систем наречен BMW Personal Pilot L3, ќе работи до брзина од 60 км/час на автопати и патишта со две ленти. Купувачите на BMW Серија 7 ќе можат да го нарачаат овој систем во декември, а во автомобилите ќе биде инсталиран дури следната пролет. Засега системот ќе биде достапен само во Германија, по цена од 6.000 евра.

Во споредба со системот BMW Highway Assistant ниво 2, новиот систем BMW Personal Pilot 3 ја презема контролата над автомобилот без потреба возачот постојано да следи што се случува на патот. Така, возачот ќе може повеќе да се концентрира на секундарни активности, како што се пишување и уредување е-пошта или дури и безбедни телефонски повици. Кога сè ќе се земе предвид, сето тоа изгледа малку дегутантно, но новите автомобили и технологијата во нив честопати излегуваат надвор од опсегот на вистинската намена и практичност.

Системот ќе може да се активира со притискање на копче кога ќе светне светло на контролната табла, известувајќи го возачот дека системот е достапен. Во случај на непосредна опасност, системот ќе емитува визуелни и звучни сигнали за да го предупреди возачот да ја преземе контролата над автомобилот. Ако не реагира, тогаш системот ќе го запре автомобилот на безбедно место.

Автомобилите опремени со новиот систем ќе добијат и нов пакет на ултразвучни сензори, радарски сензори, па дури и 3D LiDAR сензори. Новиот систем ќе биде достапен за сите верзии на серијата 7, освен за i7 eDrive 50 и i7 M70 xDrive.

Remote video URL
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе