Новата серија Frasier потврди втора сезона

Откако успешно помина првата сезона од оживеаниот ситком за популарниот психолог д-р Крејн, Paramount потврди дека ќе има и втора сезона.

Рестартирањето на „Frasier“ беше премиерно прикажано во октомври 2023 година, а сега популарниот ситком е обновен за втора сезона. Првично дебитирајќи во 1993 година како спиноф на „Cheers“, „Frasier“ го следеше истоимениот снобовски психијатар откако се пресели од Бостон во Сиетл за да води радио емисија со јавувања во живо. Забележан по својот омаловажувачки хумор, кој беше овековечен од Келси Грамер како д-р Фрејжр Крејн, серијата траеше 11 сезони пред конечно да заврши во 2004 година. Рестартирањето го следи Фрејжр откако тој се враќа во Бостон за да го започне својот животен „трет чин“.

Иако Грамер беше пофален за неговото враќање во улогата на Фрејжр без напор, рестартирањето наиде на апатични одговори од многу критичари кои го окарактеризираа како „безбедно“ и малку друго (преку Rotten Tomatoes). Иако рестартирањето на „Frasier“ ги подели фановите и критичарите, шоуто добива на сила и продолжува да докажува дека тридеценискиот ситком сè уште има моќ. Затоа, се чини природно што рестартирањето на „Frasier“ ќе се врати за втора сезона.

Иако фановите неколку месеци беа оставени во неизвесност, најновите вести покажуваат дека втората сезона на „Frasier“ официјално е обновена од Paramount+. Иако веста не беше особено изненадувачка со оглед на екстремната популарност на ситкомот, Келси Грамер сепак го изрази својот ентузијазам за проектот што се враќа. „Среќен сум што нашите партнери во CBS Studios и Paramount+ се на бродот“, рече Грамер, „и едвај чекам фановите да видат што имаме во понудата“. Грамер истовремено е и извршен продуцент на рестартираниот ситком.

Иако беа потребни неколку месеци за конечно да пристигне, Paramount+ официјално го обнови „Frasier“ за сезона 2. И покрај мешаните критики, рестартирањето се покажа како популарно продолжение и дефинитивно има смисла што Paramount го врати за повеќе. Не се објавени детали за временската рамка за продукција на серијата, но втора сезона може да се очекува порано отколку очекуваното.

Ситкомите обично не прават многу измени во актерската екипа од сезона во сезона, што значи дека втората сезона на „Frasier“ најверојатно ќе изгледа многу како првата во однос на ансамблот. Рестартирањето на „Frasier“ не би било „Frasier“ без Келси Грамер во главната улога, па тој сигурно ќе се врати и како ѕвезда и како извршен продуцент. Останатите членови на главната актерска екипа најверојатно ќе се вратат, особено Џек Катмор-Скот како Фреди Крејн (синот на Фрејжр), Андерс Кит како Дејвид Крејн (синот на Најлс и Дафни, братучед на Фреди и внук на Фрејжр), Токс Олагундоје како Оливиа Финч (главна на одделот за психологија при „Харвард“), Џес Салгеиро како Ив (цимерката на Фреди) и Николас Линдхрст како Алан Корнвол (поранешен соученик на Фрејжр и колега од „Харвард“).

Иако ништо не е откриено за заплетот на втората сезона, не е невозможно да се шпекулира како ќе изгледаат епизодите. Бидејќи серијата е ситком, приказните не се особено сложени, а тековните приказни се третираат поинаку отколку во повеќето серии. Фрејжр веројатно и натаму ќе се бори да се вклопи со неговиот колега од факултетот на „Харвард“, а проблемите на Дејвид со жените најверојатно ќе продолжат додека се обидува да ја привлече Ив. Згора на тоа, втората сезона од рестартирањето на „Frasier“ може да воведе нови ликови кои нудат повеќе можности за раскажување приказни.

Дефинитивно не е за очекување враќање на некои ликови од оригиналната серија со оглед на тоа што Дејвид Хајд Пирс, кој го играше ликот на неповторливиот Најлс Крејн, категорично одби да биде дел од рестартирањето, а Дафни, односно Џејн Ливс, тогаш рече дека штом Најлс го нема, нема поента Дафни да се појавува. Не е исклучено некои од останатите ликови да бидат гости во некоја епизода, како што беше случајот со Роз (Пери Гилпин) која се појави во финалето од првата сезона. Се појави и Лилит (Биби Њуврт), поранешната сопруга на Фрејжр, која беше дел од самиот негов почеток во „Cheers“.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Филм & ТВ

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе