Нови 325 случаи на COVID-19 од 2.589 тестирања

Регистрирани се 325 нови случаи на COVID-19 од направени 2.589 тестирања во последните 24 часа. Починати се седум лица, а оздравени се 479 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новите случаи на COVID-19, најмногу има во Скопје – 151, Тетово – 27,  Кавадарци – 17,  Охрид – 16,  Велес – 14, Куманово – 13, Делчево – 11,  Битола – 9, Струга – 9, Гевгелија – 8, Гостивар – 6, Демир Капија – 6, Штип – 5, Радовиш – 4, Берово – 4, Прилеп – 3, Струмица – 3, Кичево – 3, Неготино – 3, Ресен – 3, Кратово – 2, Крушево – 2, Македонски Брод – 2, Кочани – 1, Свети Николе – 1 , Крива Паланка – 1, Демир Хисар – 1.

Од вкупно 479 оздравени пациенти, во Скопје се 358, Охрид – 46, Струга – 13, Струмица – 11, Прилеп – 11, Кавадарци – 9, Куманово – 5, Велес – 5, Гостивар – 4, Битола – 3, Кичево – 2, Ресен – 2, Радовиш – 2, Пробиштип – 2, Крушево – 2, Штип – 1,  Дебар – 1, Демир Капија – 1,  Неготино – 1.

Починати се седум лица, од кои двајца пациенти од Скопје (89 и 79г), двајца од Охрид (80 и 89г) и по еден од Гостивар (62г), Струга (85г) и Пробиштип (70г). Сите седум пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.589 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-236, Биотек-188, Жан Митрев (Филип Втори)-102, Систина-210, лабораторија Лаор–262, МАНУ-126, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, ГАК-0, Синлаб-67, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 821, УК Пулмологија со алергологија–2, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 454.608 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 40.324, активни 4.449

• Куманово 5.193, активни 365

• Тетово 5.103, активни 315

• Прилеп 4.557, активни 165

• Гостивар 3.620, активни 206

• Штип 3.501, активни 128

• Битола 3.229, активни 170

• Велес 3.097, активни 269

• Охрид 2.814, активни 367

• Кавадарци 2.589, активни 327

• Струмица 2.531, активни 258

• Струга 2.211, активни 156

• Кочани 1.722, активни 74

• Кичево 1.718, активни 129

• Свети Николе 1.079, активни 34

• Гевгелија 994, активни 104

• Неготино 965, активни 85

• Дебар 761, активни 90

• Ресен 738, активни 96

• Крива Паланка 724, активни 45

• Радовиш 707, активни 52

• Делчево 618, активни 177

• Берово 593, активни 43

• Пробиштип 507, активни 38

• Виница 489, активни 32

• Валандово 325, активни 11

• Македонски Брод 246, активни 13

• Демир Хисар 244, активни 7

• Богданци 224, активни 26

• Кратово 224, активни 22

• Крушево 207, активни 26

• Демир Капија 207, активни 39

• Македонска Каменица 190, активни 17

• Пехчево 183, активни 13

• Дојран 84, активни 6

Надлежните апелираат да се почитуваат мерките за заштита од COVID-19.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Македонија

Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Read more

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Read more

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Read more

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе