Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Сите патници што влегуваат во Швајцарија од понеделник мора да се регистрираат електронски, без оглед на начинот на кој влегуваат во земјата, според новиот декрет на швајцарската влада, кој има уште една новина за невакцинираните.

Имено, швајцарската влада издаде нов декрет за влез во земјата, според кој од понеделник, 20 септември, сите оние кои не биле вакцинирани и не се заразиле со коронавирусот, при влез во Швајцарија ќе треба да покажат негативен тест, a четири до седум дена по влегувањето во земјата ќе треба повторно да се тестираат и резултатот да го пријават во кантонот во кој живеат или престојуваат за време на нивниот престој во Швајцарија.

Сите патници, без разлика дали се вакцинирани или не, мора да пополнат електронски формулар за да влезат во Швајцарија, без разлика со какви превозни средства влегле во земјата.

Министерот за здравство Ален Берче рече дека ќе следуваат казни за оние кои не се придржуваат кон мерките.

Така, казната за немање тест е 200 франци, и ако некој нема електронски формулар ќе треба да плати 100 франци.

Исклучоци има за патниците во транзит, за превоз на стоки и прекугранични работници, како и за оние под 16-годишна возраст.

Исто така, кантоните се задолжени да контролираат дали секој го направил задолжителниот втор тест.

Контролите нема да бидат сеопфатни, туку ќе се прават на случаен примерок.

На границите, Царинската управа и локалната полиција се задолжени за контрола.

Тестирањето пред да влезе во земјата, како и по пристигнувањето во Швајцарија, го плаќа патникот, а се признаваат тестови за антиген и ПЦР тестови.

Покрај овие обврски, швајцарската влада објави дека лицата вакцинирани во странство или кои се заразиле со коронавирус во странство, можат да добијат швајцарски ковид сертификат.

Овој сертификат може да го добијат само оние што се вакцинирани со оние вакцини признати од ЕМА, и на тој начин на туристите им е овозможено да учествуваат во општествениот живот на Швајцарија.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Свет

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Read more

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Read more

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Read more

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Read more
 

Вести

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Читај повеќе

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Читај повеќе

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Читај повеќе

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Читај повеќе

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Читај повеќе

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Читај повеќе

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Читај повеќе