Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Б.С.Б.
/ 22.10.2020 / 17:32

Барак Обама со моќен говор го критикуваше актуелниот американски претседател Доналд Трамп, за справувањето со пандемијата на коронавирусот, обвинувајќи го дека никогаш не ја зел сериозно ситуацијата.

„Доналд Трамп нема одеднаш да нè заштити сите нас. Тој не може основно ни себеси да се заштити“, изјави поранешниот претседател, алудирајќи на неговата неодамнешна тридневна хоспитализација откако Трамп беше заразен со COVID-19.

Ова беше едно од повеќето обвиненија кои Обама ги упати кон Трамп за време на говорот на претседателската кампања на Џо Бајден во Филаделфија.

„Џо нема да ги нарече научниците идиоти“, подвлече Обама во говорот.

Remote video URL
реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Read more

Свет

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Read more

СЗО препорачува внимателно планирање на претстојната скијачка сезона

Read more

Меркел: ЕУ сака договор со Лондон, но не по секоја цена

Read more

Руската вакцина Sputnik V нема да се дистрибуира во ЕУ

Read more

Вести

Филипче: Студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Читај повеќе

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Читај повеќе

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Читај повеќе

За неносење маска санкционирани 506 лица

Читај повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Читај повеќе

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

Читај повеќе

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Читај повеќе

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Читај повеќе

336 нови случаи на КОВИД од 1.181 тестиран, но сѐ уште висок бројот на починати

Читај повеќе