Фудбал
ЛИГА ЕВРОПА 2019/20

Одиграни првите 8 натпревари во 1/16 финалето на Лига Европа, некои тимови изненадија

21. февруари 2020 - 8:50 | МИА/КАЈГАНА

Во второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа, синоќа се одиграа првите средби од шеснаестфиналните пресметки по кои со највисока предност се стекна премиерлигашот Вулвс.

Победа забележа и Спортинг за кого настапува македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски. Македонецот беше асистент во 44. минута кога гол постигна Словенецот Андраж Шпорар.

Резултати:

Клуж – Севиља 1:1
Бриж – Манчестер јунајтед 1:1
Ајнтрахт – Салцбург 4:1
Копенхаген – Селтик 1:1
Хетафе – Ајакс 2:0
Лудогорец – Интер 0:2
Шахтар – Бенфика 2:1
Спортинг – Башакшехир 3:1
АЗ – ЛАСК 1:1
АПОЕЛ – Базел 0:3
Рома – Гент 1:0
Баер – Порто 2:1
Олимпијакос – Арсенал 0:1
Ренџерс – Брага 3:2
Волсфбург – Малме 2:1
Вулверхемптон – Еспањол 4:0

Реваншите се закажани за следниот четврток. 

Коментирај