Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Неодамнешното откритие се протега низ огромни територии на Северна Африка.

Геолошкиот институт на САД (УСГС) објави дека открил два големи басени на нафта и гас кои се протегаат на огромни области што лежат под Либија и Тунис.

Првото џиновско наоѓалиште се протега по должината на источниот туниски брег со помал дел лоциран на брегот, а остатокот вграден во близина на брегот. Се протега од брегот на градот Бизерта и Тунискиот Залив до градот Мисрата.

Друго поле е откриено во либискиот залив Сидра во близина на брегот на Сирта, според извештајот на УСГС.

Во својата прва проценка американската владина агенција соопшти дека наодите во африканските земји содржат вкупно 4 трилиони барели нафта и 385 милијарди кубни стапки природен гас, што е еквивалент на 1,47 трилиони барели течен природен гас.

Според прелиминарните проценки, резервите на нафта и гас на Либија би можеле да се удвојат како резултат на откритието, додека Тунис би можел да стане главен северноафрикански производител на енергија.

Во 2021 година Либија беше седми по големина производител на сурова нафта на ОПЕК и трет по големина во Африка, по Нигерија и Алжир, според американската Управа за енергетски информации (ЕИА). Либија поседува 3% од докажаните резерви на нафта во светот и 39% од оние во Африка.

Во меѓувреме, ЕИА проценува дека формациите на Тунис имаат 23 трилиони кубни стапки докажани резерви на гас од шкрилци и 1,5 милијарди барели технички обновливи ресурси на нафта од шкрилци.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе
  • filter

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Читај повеќе

АХВ: Нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

Читај повеќе

Дадилката на Коста – клучен сведок во случајот со масакрот во „Рибникар“, пишуваат српските медиуми

Читај повеќе

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ предлага законски олеснувања за лекување на болните од цистична фиброза

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Читај повеќе

Фатен струмичанец кој избегал од затвор каде требало да одлежи уште година за измама

Читај повеќе

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Читај повеќе