Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Неодамнешното откритие се протега низ огромни територии на Северна Африка.

Геолошкиот институт на САД (УСГС) објави дека открил два големи басени на нафта и гас кои се протегаат на огромни области што лежат под Либија и Тунис.

Првото џиновско наоѓалиште се протега по должината на источниот туниски брег со помал дел лоциран на брегот, а остатокот вграден во близина на брегот. Се протега од брегот на градот Бизерта и Тунискиот Залив до градот Мисрата.

Друго поле е откриено во либискиот залив Сидра во близина на брегот на Сирта, според извештајот на УСГС.

Во својата прва проценка американската владина агенција соопшти дека наодите во африканските земји содржат вкупно 4 трилиони барели нафта и 385 милијарди кубни стапки природен гас, што е еквивалент на 1,47 трилиони барели течен природен гас.

Според прелиминарните проценки, резервите на нафта и гас на Либија би можеле да се удвојат како резултат на откритието, додека Тунис би можел да стане главен северноафрикански производител на енергија.

Во 2021 година Либија беше седми по големина производител на сурова нафта на ОПЕК и трет по големина во Африка, по Нигерија и Алжир, според американската Управа за енергетски информации (ЕИА). Либија поседува 3% од докажаните резерви на нафта во светот и 39% од оние во Африка.

Во меѓувреме, ЕИА проценува дека формациите на Тунис имаат 23 трилиони кубни стапки докажани резерви на гас од шкрилци и 1,5 милијарди барели технички обновливи ресурси на нафта од шкрилци.

реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Најдобриот рецепт за грчка компир салата

Read more

Свет

Американците распоредија ракети на Филипините, Кина веднаш испрати остра реакција

Read more

Declassified UK: Чарлс примил награда од украински нацист

Read more

Европа во параноја - за пожарите и графитите виновна е Русија?

Read more

Financial Times: НАТО не може да ја заштити Источна Европа

Read more
 

Вести

Американците распоредија ракети на Филипините, Кина веднаш испрати остра реакција

Читај повеќе

Силувана малолетничка во Скопско

Читај повеќе

Малолетник со тешки повреди донесен во Градска, го истепале неколку малолетници пред основно училиште

Читај повеќе
  • play_arrow

Declassified UK: Чарлс примил награда од украински нацист

Читај повеќе

Шмит: Не можам да одредам датум за прием на Западен Балкан во ЕУ

Читај повеќе

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Читај повеќе

Европа во параноја - за пожарите и графитите виновна е Русија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тома Фила тврди: Слободан Милошевиќ беше убиен со исцрпување

Читај повеќе

ЛДП: Уставните измени треба да бидат билет за влез во ЕУ, а не за политички пазарења

Читај повеќе