Онколозите тврдат: Лекувањето на ракот е комерцијализирано и повеќе не е фокусирано на пациентите

Третманот за рак стана комерцијализиран и повеќе не е првенствено фокусиран на помагање на пациентите да живеат подолго, тврдат повеќе од 30 лекари и академици од целиот свет.

Пишувајќи во медицинското списание The Lancet, лекарите се жалаат за „поместувањето во последниве децении од претежно јавно финансирани клинички испитувања насочени кон одговор на прашања важни за пациентите, до испитувања финансирани од индустријата, чија цел е да се постигне регулаторно одобрување или комерцијална предност“.

„Некои нови третмани не им помагаат на пациентите да се чувствуваат подобро или да живеат подолго“

Според Кристофер Бут од канадскиот универзитет Квинс во Кингстон, постои зголемена загриженост кај експертите дека „некои нови третмани не им помагаат на пациентите да живеат подолго или да се чувствуваат подобро“.

Објавувајќи го основањето на својата иницијатива за здрав разум за онкологија, групата, која вклучува болнички онколози и научници, тврди дека „индустриската контрола на агендата за истражување создаде систем кој е огромно фокусиран на нови лекови за рак на сметка на истражувањето на новите пристапи кон хирургија, радиотерапија, палијативна нега и превенција“.

Тие понатаму изјавија дека „значителен дел од приходите во индустријата се користат за маркетинг кампањи насочени кон влијание врз пациентите, креаторите на политиката и онколозите без оглед на клиничката потреба“.

Застапување за третмани кои го подобруваат квалитетот на животот и се достапни за сите пациенти

Залагајќи се за промена на пристапот, лекарите повикаа на „рекалибриран пристап кој е повеќе фокусиран на пациентот и дава приоритет на соодветна грижа“, како и третмани кои го подобруваат преживувањето и квалитетот на животот и се достапни за сите пациенти.

Изјавата следи по неодамнешното објавување на истражување од Универзитетот Квин Белфаст и Универзитетот во Саутемптон, кои сугерираат дека околу 75 отсто од финансирањето за истражување на ракот отишло на предклинички или медицински истражувања кои не вклучуваат пациенти.

Додека повеќе од 24 милијарди долари беа потрошени ширум светот за истражување на ракот помеѓу 2016 и 2020 година, најголемиот дел од парите не беа наменети за истражување на примарен третман во области како што се хирургија и радиотерапија, кои добија помалку од 5 проценти.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе