Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

На Волстрит вчера паднаа берзанските индекси, што најмногу е последица на притисокот врз енергетскиот сектор поради наглиот пад на цената на нафтата, но и падот на цените на акциите на неколку технолошки гиганти.

Dow Jones загуби 0,19 отсто, на 36.054 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,39 отсто, на 4.549 поени, а индексот Nasdaq загуби 0,58 отсто, на 14.146 поени.

Вчера најмногу падна индексот S&P на енергетскиот сектор, 1,6 отсто, бидејќи цената на нафтата потона за 4 отсто, по податокот дека залихите на бензин во САД минатата недела значително се зголемиле.

Тоа укажува на слабост на потрошувачката, односно на слабеење на побарувачката на „црното злато“. што може да предизвика дополнителен пад на цените. S&P индексот на ИТ секторот, пак, падна за 0,9 отсто, што е последица на падот на цените на акциите на технолошките гиганти, како Nvidia, Microsoft и Amazon.

„Заладување“ на пазарот на труд во САД

Агенцијата за вработување ADP вчера извести дека во ноември во американскиот приватен сектор се отворени 103.000 нови работни места, што е помалку од очекуваните 130.000. Со тоа се потврдува тезата за „заладување“ на пазарот на трудот, што треба да доведе до побавен раст на платите и потрошувачката, а со тоа и до дополнително ублажување на инфлацијата.

Тој извештај ги поддржува проценките дека американската централна банка го завршила циклусот на затегнување на монетарната политика, па речиси никој не очекува челниците на ФЕД да ги зголемат каматните стапки на состанокот следната недела.

Но, тие проценки веќе се вградени во цените на акциите, и како резултат на тоа, индексот S&P 500 скокна за речиси 9 отсто до највисокото ниво во годината во ноември.

Останува да видиме што ќе направи ФЕД

Меѓутоа, во последните денови се тргуваше додека инвеститорите шпекулираат кога ФЕД би можел да започне со намалување на каматните стапки. Пооптимистичките аналитичари проценуваат дека ФЕД би можел да започне со олабавување на монетарната политика веќе во март, додека пореалните тоа го очекуваат кон средината на следната година.

Сепак, тоа ќе зависи од трендот на инфлацијата и економијата во наредните месеци. Еден патоказ ќе биде официјалниот извештај на владата за вработувањето во САД во ноември, кој ќе биде објавен во петок.

И на европските берзи цените на акциите вчера пораснаа. Лондонски FTSE индекс се зголеми за 0,34 отсто, на 7.515 поени, додека франкфуртски DAX зајакна 0,75 отсто, на 16.656 поени, а париски CAC 0,66 отсто, на 7.435 поени.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Бизнис

Волстрит падна, најмногу поради падот на акциите на Nvidia

Read more

Како Кремљ заработува сè повеќе и повеќе пари?

Read more

Европските берзи во минус, клубот Јувентус еден од најголемите губитници

Read more

Што кога за реализација на вашите цели е потребна финансиска поддршка?

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Читај повеќе

Ахмети ќе соопшти голема вест во обраќање во живо на Facebook

Читај повеќе