нафта

Цените на нафтата се задржаа над 83 долари

Read more

Цените на нафтата пораснаа, доларот благо зајакна

На девизните пазари благо порасна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.
Read more

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

На Волстрит вчера паднаа берзанските индекси, што најмногу е последица на притисокот врз енергетскиот сектор поради наглиот пад на цената на нафтата, но и падот на цените на акциите на неколку технолошки гиганти.
Read more

Цените на нафтата растат, доларот благо ослабна

Вредноста на доларот на девизните пазари во однос на кошничката на валути благо падна.
Read more

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Цената на нафтата на светските пазари порасна втора недела по ред, бидејќи се шпекулира дека групата ОПЕК+ би можела дополнително да го намали производството, со оглед на тоа што растот на западните економии заба
Read more

Растат цените на нафтата

Цените на нафтата се зголемија вчера на меѓународните пазари до 85 долари, поддржани од послабиот долар и проценките на инвеститорите дека американската централна банка можеби се приближува кон крајот на циклусот
Read more

Голем пад на доларот

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути значително падна поради шпекулациите дека ФЕД би можел да ги остави каматните стапки непроменети на состанокот во март.
Read more

Мистериозна флота: И покрај санкциите Русија испорачува нафта низ светот

Руската нафта сè уште го наоѓа својот пат до клиентите ширум светот, па дури и оние што ги минуваат своите денови следејќи го нејзиното движење низ океаните се борат да утврдат кој точно ја транспортира.
Read more

Цените на нафтата пораснаа втора недела по ред

На светските берзи цените на нафтата пораснаа минатата недела, вторпат по ред, бидејќи стравувањата од рецесија стивнаа, но трговците се загрижени за забавувањето на растот на кинеската економија поради продолжув
Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Европската Унија денеска се согласи со Норвешка, најголемиот западноевропски производител на гас, да го зголеми снабдувањето со цел норвешкиот гас да го надополни недостигот за членките на Унијата, од кои половин
Read more

Зошто паѓаат цените на нафтата четврта недела по ред?

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, четврта по ред, бидејќи трговците стравуваат дека новиот бран на COVID-19 во Европа би можел да го забави закрепнувањето на економиите од корона криза
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more