Откази за 1.500 вработени во Spotify

Spotify се приклучи на голем број технолошки компании кои ќе отпуштат повеќе вработени со цел да ги намалат трошоците.

Со-основачот и извршен директор на шведската платформа за аудиостриминг Spotify, Даниел Ек, рече дека компанијата ќе отпушти околу 17 отсто од својата работна сила. Брзата пресметка вели дека околу 1.500 луѓе ќе останат без работа од вкупно 9.241 вработен ширум светот.

Ова е третпат Spotify да отпушти вработени и покрај зголемувањето на цените за својата услуга за претплата Premium. Во јануари 600 луѓе останаа без работа, додека во јули уште 200 беа отпуштени од одделот Podcast.

Ек рече дека се разговарало за помали намалувања за 2024 и 2025 година, но разликата помеѓу финансиските цели и тековните оперативни трошоци сепак резултирала со оваа одлука.

Бројот на вработени во Spotify е „значително зголемен“ во 2020 и 2021 година, односно е речиси двојно зголемен за да се подобри содржината, маркетингот и „новите вертикали“. После тоа, 2022 и 2023 година беа попродуктивни, но Spotify не стана поефикасен, а Ек и компанијата беа принудени да преземат драстични мерки.

Секој отпуштен вработен ќе добие отпремнина во висина од приближно пет месечни плати. Во тој период ќе се обезбедува здравствена заштита, а секој ќе може да најде нова работа по два месеци.

Ек тврди дека овие мерки ќе му помогнат на Spotify да преземе „пофокусиран пристап“.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Интернет

YouTube Shorts сега овозможува сечење и ремиксирање видеа

Read more

Хакерите го користат ChatGPT за да ги усовршат сајбер нападите

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата во вашиот дом или канцеларија?

Read more

Три милиони четки за заби извеле хакерски напад на швајцарска фирма - милион евра штета

Read more
 

Гик

Паметниот прстен на Apple ќе ги контролира другите уреди на компанијата

Читај повеќе
  • filter

Во Бугарија откриена гробница стара 1.800 години: Раскажува тажна семејна приказна

Читај повеќе

Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Читај повеќе

Додека Европејците учат англиски, цел Балкан учи германски на Duolingo

Читај повеќе

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Читај повеќе

Пронајдена најголемата змија во светот

Читај повеќе

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Читај повеќе

Првиот човек со мозочен имплант контролира маус со своите мисли

Читај повеќе

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Читај повеќе