Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Благодарение на работата на климатските истражувачи при Светската метеоролошка организација, откриен е нов рекорд на најстудени температури во северната хемисфера, измерен во 1991 година на Гренланд и изнесувал -69,6 степени Целзиусови.

Тоа е за два степени постудено во однос на досегашните записи, пренесе Guardian. Пребарувајќи ја архивата на топлотни записи на Станицата, истражувачите откриле дека најстуденото отчитување на температура е забележано на автоматската метеоролошка станица на Гренланд во средина на зимата пред скоро 30 години. Тоа е за два степени постудено од претходно познатите степени.

Станицата на Гренланд забележала минус 69,6 степени Целзиусови на 22 декември 1991 година, што е значително пониско отчитување во однос на -67,8 степени Целзиусови забележани во Русија во февруари 1892 година и во Ојмјакон во Русија, јануари 1933 година.

Сепак, најниската температура во светот е забележана на јужната хемисфера на 21 јули 1983 година во станица на Антарктик и изнесува -89,2 степени Целзиусови.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Наука

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Read more

3D патување низ Сончевиот Систем

Read more

Откриена нова жлезда во човечкото тело

Read more

Сонда на НАСА успешно се спушти на астероидот Бену

Read more

Гик

  • play_arrow

Кинеска демонстрација на моќ: Рој дронови против непријателот

Читај повеќе

Што му ја „цица“ батеријата на iPhone 12?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмоќниот чипсет досега е главниот адут на новата Huawei серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да постигнете убави голови од слободен удар на „FIFA 21“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот iPad Air

Читај повеќе

Facebook Dating конечно достапен во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

3D патување низ Сончевиот Систем

Читај повеќе