Отворена плажата во Фукушима, осум години по нуклеарната катастрофа

Плажата Китаизуми во Минамисома, Фукушима е отворена за посетителите, за првпат по нуклеарната катастрофа во март, 2011 година.

Веднаш по отворањето плажата беше полна од среќни деца кои се капеа со родителите, пишува Japan Times.

„Ми олесни кога видов дека плажата е преполна со луѓе“, вели 29-годишниот Саки Јамаки, жител на Минамисома.

Неговиот осумгодишен син Казуто вели дека не можел да плива далеку бидејќи имало високи бранови, но уживал во капењето.

Сајака Мори прошета низ плажата заедно со сопругот и трите деца.

„Израснав гледајќи го морето. Сега кога се вратив по токлу години, се вратив со чувство на носталгија“, вели таа за агенцијата Kyodo.

Тестирањата извршени од владата во мај потврдуваат дека нивото на радијација во воздухот и квалитетот на водата на плажата се исти како пред случувањето на катастрофата.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе