Ова треба да го знаете ако спиете помалку од 6 часа

Недостатокот на сон може да биде причина за срцеви заболувања, дебелеење, а може да го промени и начинот на кој се однесува нашата ДНК,  предупредуваат лекарите.

Доктор Пол Грингрејс спровел истражување за тоа што се случува со нашето тело доколку спиеме помалку, утврдувајќи дека покачениот крвен притисок и холестеролот се меѓу потенцијалните последици.

„Луѓе кои спијат помалку од шест часа во текот на ноќта се изложени на поголем ризик од хронични болести на срцето, имаат покачен крвен притисок и холестерол“, вели лекарот, додавајќи дека недостатокот на сон се поврзува и со многубројни здравствени проблеми.

Ако не спиете доволно, шансите да доживеете инфаркт, мозочен удар или да добиете зголемен крвен притисок, се поголеми за 60%. Исто така, се смета дека телото лачи цитокин кога сме ненаспани, а тоа влијае лошо на нашиот имунолошки систем.

Овој лекар во текот на истражувањата открил дека недостатокот од сон т.е хроничната ненаспиеност влијае на нашата ДНК.

Тој истакнува дека само една непроспана ноќ може да ги промени сигналите во ДНК кои предизвикуваат дебелеење и губење на масата на мускулите.

Уморот може да ги направи луѓето импулсивни и склони кон преземање ризик затоа што не можат добро да расудуваат.

Вежбањето во текот на денот може да ви помогне да спиете подолго и поквалитетно; истражувањето докажало дека 85% од луѓето спијат подобро после тренингот во текот на денот.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Живот

Среќен роденден, Никола Тесла

Read more

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Магазин

  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе