Ова треба да го знаете ако спиете помалку од 6 часа

Недостатокот на сон може да биде причина за срцеви заболувања, дебелеење, а може да го промени и начинот на кој се однесува нашата ДНК,  предупредуваат лекарите.

Доктор Пол Грингрејс спровел истражување за тоа што се случува со нашето тело доколку спиеме помалку, утврдувајќи дека покачениот крвен притисок и холестеролот се меѓу потенцијалните последици.

„Луѓе кои спијат помалку од шест часа во текот на ноќта се изложени на поголем ризик од хронични болести на срцето, имаат покачен крвен притисок и холестерол“, вели лекарот, додавајќи дека недостатокот на сон се поврзува и со многубројни здравствени проблеми.

Ако не спиете доволно, шансите да доживеете инфаркт, мозочен удар или да добиете зголемен крвен притисок, се поголеми за 60%. Исто така, се смета дека телото лачи цитокин кога сме ненаспани, а тоа влијае лошо на нашиот имунолошки систем.

Овој лекар во текот на истражувањата открил дека недостатокот од сон т.е хроничната ненаспиеност влијае на нашата ДНК.

Тој истакнува дека само една непроспана ноќ може да ги промени сигналите во ДНК кои предизвикуваат дебелеење и губење на масата на мускулите.

Уморот може да ги направи луѓето импулсивни и склони кон преземање ризик затоа што не можат добро да расудуваат.

Вежбањето во текот на денот може да ви помогне да спиете подолго и поквалитетно; истражувањето докажало дека 85% од луѓето спијат подобро после тренингот во текот на денот.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Живот

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе