Овие роботи можат да засадат цела шума за еден ден

Универзитетот во Тарту во Естонија и Milrem Robotics развија два вида автономни роботи кои можат да засадат илјадници садници дрвја за само еден ден.

Функцијата на едниот модел е да сади, додека другиот модел на робот има функција на косење. Роботите можат да работат во тандем.

Multiscope Forester Planter е опремен со модуларен систем со капацитет за садење од 380 садници. Milrem Robotic истакна дека не е погоден за тешки терени и временски услови.

Multiscope Forester Brushcutter е дизајниран за потежок и понепристапен терен и е опремен со систем за косење и со сензори.

Двата робота можат да се движат со брзина до 20 км/ч, при што Forester Planter може да засади хектар земјиште за 5 до 6,5 часа во зависност од теренот и видот на дрвјата.

Роботите можат да работат во тандем, при што Brushcutter коси и го расчистува теренот, а Planter засадува дрвја. За навигација користат ласерски базирани камери LiDAR, како и GPS. LiDAR создава тродимензионална геометриска претстава на околината и им овозможува на роботите да се движат автономно.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Вести

Како ќе изгледа првиот хотел во вселената?

Read more

Сајбер војна ги демне САД, ќе страдаат и обични граѓани

Read more

Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Read more

Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Читај повеќе
  • play_arrow

10 работи во кои гејмерите лажно веруваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислите дека знаете како се движи Земјата? Размислете повторно

Читај повеќе

Може ли да се заразите со два соеви на коронавирус истовремено?

Читај повеќе

Instagram воведува нова интересна опција

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина изгради вештачко сонце?

Читај повеќе