Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Јапонската Влада соопшти дека планира да пушти во морето повеќе од милион тони контаминирана вода од уништената нуклеарна централа Фукушима, една деценија по хаваријата.

Испуштањето вода во морето треба да започне за две години, а целиот процес ќе трае со децении.

„Претпоставувајќи строго почитување на регулаторните стандарди кои се утврдени, избравме да испуштаме вода во океанот“, се вели во соопштението на јапонската Влада.

Како што пренесуваат странските агенции, оваа одлука на Јапонија сигурно ќе ги налути соседните земји.

Јужна Кореја веќе изрази „сериозна загриженост дека тоа ќе има директно и индиректно влијание врз безбедноста на луѓето и животната средина“, а Кина смета дека станува збор за многу неодговорен потег. Тајван исто така изрази незадоволство.

Синдикатот на рибари во Јапонија продолжува да се спротивставува на идејата за испуштање на радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима во океанот. Јапонскиот премиер Јошихиде Суга се состана со шефот на Националната федерација на рибари, Хироши Киши, за да разговара за опциите за отстранување на радиоактивната вода што се акумулирала во резервоарите околу нуклеарната централа. Се чини дека состанокот не бил успешен бидејќи рибарите продолжуваат да се спротивставуваат на испуштањето радиоактивна вода во океанот, што би се случило во наредните години.

Планот сè уште не е одобрен со закон, но се смета за главна опција кога станува збор за насобирањето вода.

Нуклеарната централа Фукушима беше оштетена во 2011 година откако Јапонија беше погодена од земјотрес со јачина од 9 степени по Рихтер, проследен со разорно цунами. Оттогаш, собрано е големо количество контаминирана течност, која вклучува вода за ладење, подземна вода и дождовница, која завршува во електраната секој ден.

Во моментов има околу 1,2 милиони тони радиоактивна вода складирана во резервоарите кои ќе бидат полни до 2022 година.

Планот за испуштање вода во океанот се најде на удар од еколошките групи. Се смета дека планот на јапонската влада може да предизвика еколошка катастрофа. Во октомври, Greenpeace го обвини Токио за „искривување“ на вистината зборувајќи за „третирана вода“, тврдејќи дека течноста содржи „опасно ниво на јаглерод-14“ што може да ја „оштети човечката ДНК“.

Во март, Јапонија побара помош од Меѓународната агенција за атомска енергија (IAEA) во плановите за решавање на проблемот. IAEA ги поддржа плановите на јапонската влада и изрази верба во одлучноста на Токио и технолошкиот капацитет за испуштање на вода на вистински начин.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Вести

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Read more

Најголемиот авион во светот успешно го изведе вториот тест лет

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Читај повеќе

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Читај повеќе

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Читај повеќе

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Читај повеќе