Падна вредноста на доларот

Азиските берзи денеска се тргуваат претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот. MSCI индексот на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 7 часот беше речиси непроменет од вчера, кога благо падна.

Истовремено, на токиската берза индексот Nikkei ослабе за 0,15 отсто, додека цените на акциите во Хонгконг и Јужна Кореја се лизнаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто, а во Австралија и Шангај пораснаа меѓу 0,1 и 0,5 отсто. Откако минатонеделниот азиски индекс MSCI го достигна највисокото ниво во последните седум месеци, на пазарите на почетокот на оваа недела владее внимателност.

Меѓу другото, затоа што вчера на Волстрит индексот Dow Jones и S&P 500 се лизнаа од рекордно ниво. Dow Jones загуби 0,16 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,38 отсто, а Nasdaq индексот 0,13 отсто. Откако минатата недела индексите силно пораснаа, благодарение на еуфоријата за развојот на вештачката интелигенција, новата недела започна со благ пад на цените на акциите.

Се очекува ФЕД да започне со намалување на каматните стапки од јуни

Индексот S&P 500 се зголеми во 15 од последните 17 недели, што се случи само еднаш во последните 50 години. Ваквиот долг позитивен тренд е благодарение на шпекулациите дека американската централна банка агресивно ќе ги намали каматните стапки оваа година, почнувајќи од март.

Сепак, откако неодамнешните податоци покажаа дека инфлацијата во САД неочекувано порасна во јануари, намалувањето на каматните стапки на ФЕД во март веќе не се ни споменува на пазарот, а изгледите за намалување во мај се избледени.

Така, сега преовладува мислењето на пазарот дека ФЕД ќе почне да ги намалува каматните стапки на седницата во јуни. Шпекулациите за каматните стапки заминаа на задното место минатата недела бидејќи еуфоријата со вештачката интелигенција го поттикна пазарот откако производителот на чипови Nvidia објави подобри од очекуваните квартални резултати.

Сепак, пазарот во последните денови смири, а фокусот повторно е на економските показатели кои би можеле да влијаат на очекувањата во однос на каматните стапки. Најочекуваниот извештај за индексот на потрошувачките цени, кој ФЕД внимателно го следи, ќе биде објавен во четврток.

Доларот ослабе, цената на нафтата стагнира

Доколку се покаже дека инфлацијата не попушта како што се проценува, пазарот би можел да се најде под притисок, имајќи предвид дека цените на акциите речиси континуирано растат во последните месеци. На девизните пазари, пак, падна вредноста на доларот во однос на кошничката валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,77 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,01 поен. Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се движи околу 150,50 јени, колку што беше и вчера во овој момент.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0850 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0815 долари. Цените на нафтата, пак, стагнираат по вчерашниот раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава зајакна за 0,02 отсто, на 82,55 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,06 отсто, на 77,65 долари.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Бизнис

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more

Неапол е италијанска престолнина на фалсификуваната облека, мафијата заработува милијарди

Read more

Германската економија сè уште е многу зависна од Кина

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе