берзи

Падна вредноста на доларот

Read more

Европските берзи во минус, клубот Јувентус еден од најголемите губитници

Пo минатонеделните добри резултати, денеска паднаа најважните индекси на европските берзи, предводени од францускиот CAC, откако тамошната влада ја намали прогнозата за економски раст.
Read more

Растат акциите во финансии, паѓаат во енергетски сектор

На Волстрит цените на акциите вчера благо пораснаа додека инвеститорите ги очекуваат новите квартални деловни извештаи од компаниите и економските вести кои би можеле да укажат дали американската централна банка
Read more

Паднаа акциите на Apple 

На Волстрит, индексот S&P 500 силно порасна во средата, најмногу благодарение на корекцијата на цените на акциите по шестдневниот пад, додека инвеститорите беа охрабрени и од падот на приносите на обврзниците.
Read more

Пад на берзите, инвеститорите чекаат извештаи од големите компании

На европските берзи претпладнево се тргува внимателно бидејќи инвеститорите не се подготвени да ризикуваат пред објавувањето на кварталните деловни резултати на голем број компании и состанокот на челниците на ам
Read more

Порасна берзанската цена на гасот во Европа

Берзанската цена на гасот во Европа за време на денешното тргување се искачи над 1.300 долари за илјада кубни метри, првпат од 24 март, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.
Read more

Паѓаат цените на нафтата

Цените на нафтата денеска значително паднаа по наглото поскапување минатата недела.
Read more

Доларот зајакна, еврото паѓа

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата недела бидејќи се очекува американската ФЕД наскоро дополнително да ги зголеми каматните стапки, додека европските и јапонскит
Read more
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more