Паника во Италија, корона вирусот се шири кон Милано

Бројот на заразени со новиот корона вирус во Италија се зголеми на речиси 100, а две лица починаа во епидемијата што се шири кон финансискиот центар Милано.

„Во Ломбардија се заразени 89 лица, меѓу кои и една млада личност во Валтелина, долина во која се наоѓа популарното скијачко одморалиште“, изјави Атилио Фонтана, кој го предводи северниот регион Ломбардија.

Според него, повеќе од 100 луѓе се заразени со новиот коронавирус на национално ниво. Претходната цифра на властите беше 79 заразени.

Италијанските власти изолираа неколку области во Ломбардија и Венето кои се индустрискиот центар на Италија и заедно сочинуваат 30% од БДП на земјата. Во овие области се забранети сите јавни настани, затворени се училиштата и ограничено е движењето на населението само за најнеопходни работи. Компанијата Luxottica, која го поседува брендот Ray-Ban, како и банката UniCredit им соопштија на своите вработени кои живеат во најпогодените области да останат дома.

76-годишна жена која била позитивна на Covid-19, беше најдена мртва во четвртокот во нејзиниот дом на 50 километри јужно од Милано. Вториот смртен случај е 78-годишен маж кој почина во болница во близина на Падова во петокот вечерта.

Првиот случај на корона вирусот во Италија беше забележан во Кодоњо гратче југоисточно од Милано. Пациентот е 38-годишен маж кој се заразил по средба со пријател кој бил во посета на Кина. Неговата состојба е стабилна.

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот регион Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот корона вирус. Ниту влегување, ниту излегување од области за кои се смета дека се места од каде се шири заразата  не се дозволени без посебна дозвола. Сите јавни собири, спортски настани и други настани се забранети за една недела, меѓу кои и четири натпревари од Серија А.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе