Паралакса или авионот стоеше на небото?

Тиктокерката по име Kadeshia сподели видео што го снимила додека возела автомобил на Флорида. На снимката се гледа авион кој изгледа како да стои на небото.

Збунета од она што го видела, го објавила видеото на TikTok со натпис: „Овој авион никогаш не се ни помрдна. Најчудното нешто што сум го видела“.

Видеото е снимено од перспектива на тиктокерката во автомобилот, а таа може да се види како ја навалува камерата кон небото, откривајќи навидум неподвижен авион над него.

Некој во автомобилот прашува дали авионот е навистина „вистински“ бидејќи изгледа како да не се движи. Автомобилот поминува покрај авионот, а сепак се чини дека воопшто не се движи.

@.kadeshia Please tell me this isnt real. #plane #fyp #wth #planestuckintheair #florida ♬ original sound - kadeshia

Видеото собра речиси 30 милиони прегледи само на TikTok, при што корисниците на сличен начин се збунети и се прашуваат во коментарите за што се работи, додека други започнаа со теории на заговор.

Некои мислеа дека тоа е огромен змеј што го држат две или четири жици.

Други тврдат дека тоа е ефектот на паралакса, што значи дека кога се движите покрај друг подвижен објект, тој воопшто не изгледа дека се движи.

Имаше и такви кои тврдеа дека живеат до аеродромот и дека постојано го доживуваат истото додека возат.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе