Партиите доставија предлози за состав на ДИК

Скопје, 12 јануари 2021 (МИА) – Парламентарните партии кои освоија најмногу гласови на минатите избори СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ до претседателот на Собранието доставија инфомации со поддршка за кандидатите за членови на Државната изборна комисија (ДИК). До Кабинетот, до 10 часот не беше пристигнат официјалниот предлог од Алијанса на Албанците.

СДСМ информирала дека ја дава поддршката на Борис Кондарко и Радица Ристеска, кои се актуелни членови на Комисијата, како и на Оливер Ристовски, поранешен заменик министер за правда.

ВМРО-ДПМНЕ веќе соопшти дека професорот Александар Даштевски ќе го предложи за престедател на ДИК, а поддршка дадоа и за Бобан Стојаноски, кој работи како правник во Собранието.

ДУИ ја поддржала кандидатурата на Дитмире Шеху, актуелен потпретседател на ДИК, која е предложена да остане на оваа функција.

Алијанса на Албанците, која е во коалиција со Алтернатива, според партиски извори, ќе го поддржи Кренар Лога, правник од Струга.

Имињата на поддржните кандидатури од страна на партиите треба да бидат утврдени на седница на Комисијата за прашања на избори и именувања што е закажана за 11 часот, а потоа старо-новиот состав на ДИК треба да биде изгласан на пленарната седница закажана за напладне. Составот на ДИК треба да биде изгласан со двотретинско мнозинство.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Македонија

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Read more

Насер Зибери избран за народен правобранител

Read more

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Read more

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Read more
 

Вести

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Читај повеќе

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Читај повеќе

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Читај повеќе

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Читај повеќе

Насер Зибери избран за народен правобранител

Читај повеќе

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Читај повеќе

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Читај повеќе

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Читај повеќе