25 ОКТОМВРИ - СВЕТСКИ ДЕН НА ПАСТАТА

Паста: 5 лажни митови за италијанскиот специјалитет

Тоа е најомилената храна кај Италијанците и пошироко, но има многу сомнежи за пастата: дали дебелее? Никогаш не треба да се јадат за вечера? Еве ги сите одговори според италијански експерт нутриционист.

Светскиот ден на пастата, или тестенини, се одбележува денеска, 25 октомври. Гордоста на храната made in Italy, според истражувањето на AstraRicerche, 99% од Италијанците ја ставаат на маса барем еднаш неделно, при што повеќе од половина ја јадат дневно, а петтина ја консумираат 4-5 пати во 7 дена. Во исто време, производите со „ниски јаглехидрати“ и диетите со висока содржина на протеини стануваат сѐ попопуларни во верувањето дека пастата и јаглехидратите не се добри сојузници за оние што се обидуваат да ослабат. Дали е навистина така?

Пастата дебелее?

По повод Светскиот ден на пастата, Џулио Гаудио, експерт диететичар нутриционист, разоткрива 5 „лажни митови“ за кралицата на италијанското мени.

Прво верување што треба да се отфрли: Пастата дебелее.

„Исто како и речиси секоја храна - појаснува специјалистот - пастата содржи калории. Сепак, количината на паста консумирана во текот на денот и остатокот од исхраната одредуваат дали ќе се здебелите или не. Јадењето прекумерни порции паста и хиперкалорични зачини може да доведе до таложење на маснотии, но пастата сепак може да бидат дел од урамнотежена исхрана“.

Никако паста за вечера?

Второ распространето верување: Паста не треба да се јаде за вечера.

Наместо тоа „може да се јаде без проблеми“, уверува Гаудио. „Овој лажен мит - објаснува тој - произлегува од фактот што се смета дека за време на спиењето телото не согорува енергија, но тоа апсолутно не е така. Всушност, човечкото тело согорува калории и за време на спиењето за правилно одржување на својата виталност. За време на тие 8 часа додека спиете, согорувате околу 500 калории, што одговара на пример на калории од 100 грама паста зачинета со зеленчук и лажица маслиново масло (со паста во никој случај не треба да користите сончогледово масло). Понатаму, пастата, бидејќи е богата со јаглехидрати, може да предизвика поспаност и затоа да ви помогне да заспиете“.

Висок гликемиски индекс?

Трето тврдење што треба да се поправи: Пастата има висок гликемиски индекс и предизвикува скокови во шеќерот во крвта.

„Пастата од гриз има среден гликемиски индекс - прецизира нутриционистот - затоа ниту висок ниту низок. Сепак, гликемискиот индекс на пастата може да се намали ако ја зачините со извор на протеини и влакна. Всушност, протеините и влакната го намалуваат вкупниот гликемиски индекс на оброкот“.

Интегралната е подобра?

Четврто тврдење: Пастата од интегрално брашно е секогаш подобар избор.

„Пастата од интегрално брашно е нутритивно подобар избор од рафинираната паста - признава Гаудио - бидејќи содржи повеќе влакна и хранливи материи. Сепак, изборот зависи од индивидуалните потреби и личните преференци. И двете варијанти може без проблеми да се вклучат во урамнотежена исхрана“.

Само јаглехидрати?

Конечно, петтиот лажен мит: Пастата дава само јаглехидрати.

„Пастата не само што обезбедува јаглехидрати - истакнува експертот - туку е и извор на растителни протеини. Поточно, 100 грама паста од гриз обезбедува приближно 13 грама протеини. Сепак, протеините од паста не се целосно споредливи со оние од месо, но со комбинирање на паста со мешунки создавате оброк полн со сите есенцијални аминокиселини ('градежните блокови' на протеините)“.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Живот

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе