Песков: Нема преговори сѐ додека Украина не ја прифати новата реалност

Киев прво ќе мора да ја прифати „новата реалност“ пред било какви преговори со Москва да може да започнат, изјави Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател.

Украинските власти мора да ги прифатат новите услови без разлика колку тоа може да биде „болно“ за нив, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој одговараше на прашање за изгледите за нови разговори меѓу двете завојувани земји.

Песков ги даде забелешките во интервјуто објавено од рускиот новинар Павел Зарубин во неделата. Доколку Русија и Украина навистина се вратат на преговарачката маса, потенцијалните разговори нема да бидат исти како оние што се одржаа на почетокот на тековниот конфликт, предупреди Песков.

„Ако ги започнеме истите преговори, сега има сосема поинаква реалност. И оваа нова реалност, колку и да е болна за режимот во Киев, мора да се препознае“, нагласи тој.

Иако Песков не даде детали, тој веројатно се осврна на територијалните промени, имено инкорпорирањето на четирите поранешни украински региони, Запорожје и Херсон, како и Народните Републики Донецк и Луганск во Русија по референдумите на крајот од 2022 година.

Киев, сепак, постојано ветуваше дека ќе ги заземе сите свои поранешни територии од Москва, вклучувајќи го и полуостровот Крим кој се отцепи од Украина по пучот Мајдан во 2014 година и последователно се приклучи на Русија.

Преговорите меѓу Москва и Киев во март 2022 година кулминираа со потпишување на прелиминарен договор меѓу двете нации, потпишан во Истанбул. Договорот ја обврзуваше Русија да ги повлече своите трупи од околу главниот град на Украина, што и го направи, но Киев го прекрши договорот речиси веднаш по неговото потпишување.

Според неодамнешните откритија на Дејвид Арахамија, лидерот на партијата на претседателот Владимир Зеленскиј во украинскиот парламент и клучен преговарач на неуспешните разговори, тогашниот премиер на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, одиграл клучна улога во оркестрирањето на неуспехот на разговорите. Како што рече Арахамија, Џонсон во тоа време едноставно им рекол на Украинците „да продолжиме да се бориме“ и ги повикал да не потпишуваат ништо со Русија.

Москва постојано инсистираше на тоа дека е подготвена да ги реши непријателствата преку преговори, обвинувајќи го Киев за недостаток на какви било дипломатски напори за ова прашање. Ставот го повтори рускиот претседател Владимир Путин за време на интервјуто со американскиот новинар Такер Карлсон минатата недела.

„Претседателот на Украина (Владимир Зеленскиј) донесе законска забрана за преговори со Русија. Тој потпиша декрет со кој им забранува на сите да преговараат со Русија. Но, како ќе преговараме ако си го забранил тоа себеси и на сите? Знаеме дека тој изнесува некои идеи за овој договор. Но, за да се договориме за нешто, треба да водиме дијалог“, изјави Путин.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Свет

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Read more

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Read more

Војник во Германија уби четири лица од кои едно дете

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе