Пет грешки при готвењето кои можат да ве спречат да ослабете

Ф.З.
/ 09.11.2023 / 18:25

Ако претпочитате да готвите оброци дома за да изгубите тежина, веќе сте на вистинскиот пат. Сепак, можно е да правите некои грешки кои ќе ви го отежнат губењето на тежината што ја сакате.

Затоа, следниот пат кога ќе сакате да ослабете, обрнете внимание на грешките при готвењето.

Употреба на масло

Користењето на малку маснотии, како маслиновото масло, помага при готвењето бидејќи додава вкус на вашите јадења, но маслата имаат значителна калориска вредност, па затоа треба да преземете дополнителни мерки на претпазливост да не претерате. Само една лажица маслиново масло содржи околу 120 калории.

Големини на порции

Едно нешто што е малку потешко за јадење дома е тоа што вие сте одговорни за контрола на порциите. Би било мудро да се запознаете со храната што најчесто ја готвите и нијзината соодветна големина во порциите.

Ја јадете истата храна

Различноста е особено важна кога станува збор за исхраната. Постојаното јадење на иста храна може да го намали задоволството од јадењето, а освен тоа, важно е да внесуваме различни оброци во нашиот организам заради витамини и минерали.

Зачини

Не ги занемарувајте зачините при готвењето. Готвењето со масло или путер може да го збогати вкусот на вашето јадење, но зачините имаат значително помала калориска вредност и можат целосно да го променат вкусот на вашиот оброк. Се издвојуваат зачините како куркума, цимет, ким и каенска пипер.

Дегустација на храна додека готвите

Можеби изгледа невозможно да избегнете сркнување и грицкање додека готвите нешто вкусно, но тие мали парчиња храна навистина можат да додадат калории. Ако сте навистина гладни, обидете се да јадете нешто лесно како овошје или зеленчук за да избегнете непотребно вкусување додека готвите.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Фит

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more

Диета на руските балерини: За 7 дена се слабее до 5 килограми

Read more

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more
 

Магазин

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе

Диета на руските балерини: За 7 дена се слабее до 5 килограми

Читај повеќе
  • filter

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Читај повеќе

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Читај повеќе

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Читај повеќе

Кои видови месо се штетни за срцето?

Читај повеќе

Знаци на дехидратација на кои треба да се обрне внимание

Читај повеќе