Пет грешки при готвењето кои можат да ве спречат да ослабете

Ф.З.
/ 09.11.2023 / 18:25

Ако претпочитате да готвите оброци дома за да изгубите тежина, веќе сте на вистинскиот пат. Сепак, можно е да правите некои грешки кои ќе ви го отежнат губењето на тежината што ја сакате.

Затоа, следниот пат кога ќе сакате да ослабете, обрнете внимание на грешките при готвењето.

Употреба на масло

Користењето на малку маснотии, како маслиновото масло, помага при готвењето бидејќи додава вкус на вашите јадења, но маслата имаат значителна калориска вредност, па затоа треба да преземете дополнителни мерки на претпазливост да не претерате. Само една лажица маслиново масло содржи околу 120 калории.

Големини на порции

Едно нешто што е малку потешко за јадење дома е тоа што вие сте одговорни за контрола на порциите. Би било мудро да се запознаете со храната што најчесто ја готвите и нијзината соодветна големина во порциите.

Ја јадете истата храна

Различноста е особено важна кога станува збор за исхраната. Постојаното јадење на иста храна може да го намали задоволството од јадењето, а освен тоа, важно е да внесуваме различни оброци во нашиот организам заради витамини и минерали.

Зачини

Не ги занемарувајте зачините при готвењето. Готвењето со масло или путер може да го збогати вкусот на вашето јадење, но зачините имаат значително помала калориска вредност и можат целосно да го променат вкусот на вашиот оброк. Се издвојуваат зачините како куркума, цимет, ким и каенска пипер.

Дегустација на храна додека готвите

Можеби изгледа невозможно да избегнете сркнување и грицкање додека готвите нешто вкусно, но тие мали парчиња храна навистина можат да додадат калории. Ако сте навистина гладни, обидете се да јадете нешто лесно како овошје или зеленчук за да избегнете непотребно вкусување додека готвите.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Читај повеќе