Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Компанијата Pfizer оваа недела ќе испорача двојно помало количество на вакцини против COVID-19 за некои членки на ЕУ во споредба со договореното, поради што се зголемува незадоволството во Унијата.

Романија ќе добие 50 отсто од планираното количество оваа недела, а испораката ќе се зголемува постапно, па дури кон крајот на март Букурешт ќе го добие договореното количество, истакна заменик министерот за здравство Андреј Бачиу.

Слична е ситуацијата и во Полска, која во понеделникот доби 176.000 дози, односно 50 отсто помалку од очекуваното.

Чешката Влада поради проблемите со набавка, исто така, ја забавува кампањата за вакцинација.

– Мораме да очекуваме дека ќе има намалување на бројот на вакцинации во следните три недели, истакна чешкиот министер за здравство Јан Блатни.

Испораката на вакцината од Pfizer ќе биде помала за 15 отсто оваа недела, а следната за 30 проценти.

Pfizer им соопшти на Бугарија и на Полска дека ќе го надополни недостатокот од вакцините.

Официјални претставници од овие земји велат дека намалувањето на испораките ги поткопува нивните напори да спроведат масовна вакцинација.

Италија вчера се закани дека ќе ја тужи компанијата Pfizer. Унгарија денеска издаде прелиминарно одобрување за користење на вакцините против коронавирус на AstraZeneca и руската Sputnik V. Будимпешта побара од Брисел да влијае врз тоа Pfizer да се придржува кон планот за испорака.

Проблем поради намалените испораки на вакцината на Pfizer имаат и Канада и Швајцарија.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Свет

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе