вакцина за COVID-19

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Руското министерство за одбрана и Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија ја почнаа финалната фаза на клиничкото испитување на вакцина против коронавирусот.
Read more

СЗО: Светот е среќен што има толку кандидати за изработка на вакцина

Светската здравствена организација сооопшти дека светот е среќен што има многу експериментални вакцини за COVID-19, што се потврдува со фактот дека во моментов се спроведуваат повеќе од 150 рани фази на тестирањата.
Read more

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Потенцијалната вакцина за новиот коронавирус, што ја разви кинеската фирма Sinovac ќе се тестира во 12 истражувачки центри во шест бразилски држави, изјави синоќа гувернерот на бразилската сојузна држава Саун Пауло, Жоау Дорија.
Read more

Успешно тестирана вакцина: Антитела создадени кај 100% од испитаниците

Светот веќе неколку месеци се бори со пандемијата на COVID-19 предизвикана од SARS-CoV-2 вирусот.
Read more

Бил Гејтс не верува во ефикасноста на вакцината против COVID-19

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна како бариера за ширење на инфекцијата.
Read more
play_arrow

Обединетото Кралство започна тестирање на вакцина против COVID-19 врз луѓе

Околу 300 луѓе во наредните недели ќе добијат дози од вакцината против COVID-19, како дел од истражувањето предводено од професор Робин Шеток и неговите колеги од Империал Колеџ Лондон.
Read more

Русија: Клиничкото испитување на вакцина за COVID-19 ќе трае околу 90 дена

Клиничките испитувања на руската вакцина против коронавирус, развиена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија Гамалеј, ќе траат околу 90 дена, пишува TASS.
Read more
play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Кризата со COVID-19 нема да биде ставена целосно под контрола без вакцина, а за развој на истата е потребно време, од 12 месеци до 18 месеци, а можеби и повеќе.
Read more

Американска лабораторија најави вакцина за COVID-19

Read more

Русија до крајот на летото ќе ја регистрира вакцината за COVID-19

Русија во август може да ја регистрира вакцината против коронавирусот , најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александер Гунцбург.
Read more

Трамп: Со вакцина или без неа, ние се враќаме во нормала

Вашингтон, 16 мај 2020 (МИА)  – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се прават сите напори да се најде вакцина против коронавирусот до крајот на годинава, но рече дека САД ќе се вратат во нормала со или без вакцината.
Read more

ЕУ е против трка со САД за вакцината за COVID-19

По повод најавата на САД дека се „први во редот“ за добивање на вакцината против COVID-19, која ја развива француската компанија Sanofi, европски дипломати од Брисел порачаа дека тоа не е трка и ја повикаа администрацијата во Вашингтон да
Read more
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more