вакцина за COVID-19

ЕУ договори стандардизација на сертификатите за вакцинација

Земјите-членки на ЕУ усвоија заеднички насоки што треба да се применуваат при издавање сертификат за вакцинација против COVID-19, кој ќе се користи за медицински цели.
Read more
play_arrow

Спутник V е речиси 100 отсто ефикаснa во создавањето клеточен имунитет

Руската вакцина Спутник V е речиси 100% ефикасна во развивањето на клеточен имунитет од COVID-19, изјави Дарја Јегорова, научен соработник во лабораторијата за генетско инженерство за патогени микроорганизми во Центарот „Гамалеј“.
Read more

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против COVID-19

Владата на вчерашната, 42. редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на вакцини против COVID-19, информираат од владината прес-служба.
Read more

Србија трета во Европа и седма во светот по бројот на вакцинирани

Во Србија досега се вакцинирани 322.598 лица против коронавирус, јави дописникот на МИА од Белград.
Read more

Издаден е првиот „ковид пасош“ во светот

Исланд го издаде првиот „ковид пасош“ со вакцинација против коронавирус, со цел да се олесни меѓународното патување за граѓаните кои примиле вакцина.
Read more

Хаос околу вакцините: ЕУ се заканува, Шведска престана да му плаќа на Pfizer, се јави и AstraZeneca

Европската Унија вчера ги повика фармацевтските компании да го одржат својот збор за испорака на вакцинте против коронавирус среде серија намалувања и доцнења во снабдувањето, додека се рушат надежите за брзо сузб
Read more

Компанијата Johnson & Johnson следната недела ќе ја претстави својата вакцина

Американската компанија Johnson & Johnson следната недела треба да ги соопшти резултатите од третата фаза на тестирањето на нивната вакцина против коронавирусот, пренесе телевизијата CNBC.
Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Системот „Мој тремин“ ќе ја има клучната улога во спроведувањето на вакцинацијата, која според најавите на министерот за здравство Венко Филипче треба да започне во февруари.
Read more

Усвоен Националниот план за COVID-19 вакцинација

Владата на денешната редовна седница го разгледа и прифати Националниот план за COVID-19 вакцинација во Северна Македонија и го задолжи Министерството за здравство и другите надлежни институции да го имплементираат и да доставуваат редовни
Read more

СЗО предупреди: Бремените жени да не ја примаат вакцината на Moderna

Светската здравствена организација објави ново упатство во врска со вакцината за COVID-19 произведена од Moderna, а во него стои и загрижувачка порака за бремените жени.
Read more

Десетте најбогати луѓе би можеле да купат вакцини за сите

Десетте најбогати луѓе во светот би можеле да купат вакцини за сите жители на планетата, покажуваат податоците од извештајот на меѓународната хуманитарна организација Оксфам.
Read more

AstraZeneca демантира дека нејзината вакцина слабо им помага на повозрасните

Фармацевтската компанија AstraZeneca ги демантираше пишувањата на германските весници Bild и Handelsblatt дека ефикасноста на нејзината вакцина е мала кај луѓето над 65 години.
Read more
реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Read more