Дали ќе се вакцинираме против КОВИД еднаш годишно?

Европската агенција за лекови (ЕМА) очекува кампањата за вакцинација против COVID-19 да се спроведува еднаш годишно, слично на пристапот преземен со вакцината против грип, објави вчера европскиот регулатор.

Иако COVID-19 сè уште не се однесува како сезонски вирус во зимските бранови, Марко Кавалери, кој е одговорен за заканите по здравјето и стратегиите за вакцинација во ЕМА, на прес-конференција рече дека ова „може да биде насоката во која ќе одиме“.

Во Европа има пад на нови случаи на covid-19, хоспитализации и смртни случаи, а тоа се најниските нивоа забележани во ЕУ во изминатите 12 месеци, додаде Кавалери, повикувајќи се на податоците од Европскиот центар за превенција и контрола на болести. ECDC).

Сепак, вирусот продолжува да се развива и потребен е организиран пристап за одржување на низа вакцини со цел да се обезбеди соодветна заштита од нови варијанти, истакнува Кавалери.

ЕМА моментално разговара со Светската здравствена организација (СЗО) и другите регулаторни агенции за критериумите и процесот што ќе доведат до потенцијално ажурирање на вакцината за идните кампањи за вакцинација, додаде тој.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе