COVID-19

Пациент имал корона повеќе од 400 дена - научниците објаснија зошто

Пандемијата трае со години, а некои луѓе продолжуваат да го носат нејзиниот товар многу повеќе од другите: земји кои немаат вакцини, здравствени работници кои се грижат за здравјето на луѓето, проблеми во економи
Read more

Кои се новите пет најчести симптоми на инфекција со корона?

На почетокот на пандемијата на коронавирус, симптомите на кои требаше да се внимава беа губење на мирис, отежнато дишење и висока температура, но оттогаш типичните симптоми на COVID-19 целосно се променија.
Read more

Експерти: Европа влегува во нов бран на коронавирусот

Read more

Листата на КОВИД симптоми се смени: Кои знаци сега укажуваат на инфекција?

Две години по пандемијата, здравствените експерти забележаа промена во појавата на симптомите на COVID-19.
Read more

Што да очекувате при реинфекција ако сте вакцинирани или сте прележале ковид?

Голем број луѓе веќе еднаш прележаа COVID-19, некои дури двапати, но прашање е што ќе се случи ако повторно се заразиме со коронавирусот.
Read more

Германија не е попаметна, туку повнимателна: Нови ковид мерки пред есенскиот бран

Денеска во Германија стапи на сила нов сет правила за заштита од коронавирус за есен и зима, бидејќи земјата се подготвува за раст на случаите во постудените месеци.
Read more

Нов тест на крвта предвидува кој е изложен на ризик од долг ковид по инфекцијата

Тест на крвта направен за време на инфекцијата со COVID-19 може да предвиди кој е изложен на ризик од развој на таканаречениот долг ковид, покажуваат резултатите од новата, мала студија предводена од британски научници од UCL.
Read more

Зошто се опасни реинфекциите со корона?

Новите докази сугерираат дека втора инфекција со коронавирус може да ги зголеми долгорочните здравствени ризици и тоа ги загрижува лекарите бидејќи сè повеќе луѓе повторно се инфицираат поради циркулацијата на по
Read more

Колку долго се заразни заболените со благ ковид?

Објавено е првото истражување кое открива колку долго трае заразноста откако поединецот е заразен со коронавирус во заедницата.
Read more

Луѓето со овие алергии имаат помал ризик од ковид

Луѓето со алергии на храна имаат 50% помал ризик да се заразат со вирусот кој предизвикува COVID-19 од луѓето кои немаат алергија на храна, покажа истражување на Американскиот национален институт за здравје.
Read more

Истражување: Секое осмо лице заразено со Ковид има долготрајни симптоми

Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирус развива барем еден симптом на долгорочен ковид, според едно од најобемните студии досега.
Read more

Русија: Коронавирусот е создаден во лабораторија, Американците работеа на тој проект

Руското Министерство за одбрана се огласи во врска со потеклото и ширењето на коронавирусот SARS-SoV-2.
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more