ЕУ ја одобри вакцината на Moderna и Pfizer против омикрон

Регулаторот на ЕУ за лекови денеска одобри две вакцини за варијантата на коронавирус омикрон, развиена од фармацевтските компании Moderna и Pfizer/BioNTech.

Европа го подготвува почетокот на вакцинацијата во очекување на зголемување на заразените со корона во зима. Новите таканаречени бивалентни вакцини се дизајнирани да се борат против верзијата BA.1 микрон како и против оригиналниот вирус, кој беше откриен во Кина.

Европската агенција за лекови (ЕМА) наведува дека ќе препорача одобрување на вакцината за лица постари од 12 години кои примиле најмалку една вакцина. Конечното одобрение го дава Европската комисија и се очекува тоа да го направи многу наскоро.

Обединетото Кралство беше првата земја што ја одобри бивалентната вакцина на Модерна во август, по што многу брзо следеа Швајцарија и Австралија.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Здравје

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Read more

Кои проблеми може да бидат рани знаци на автоимуна болест?

Read more

Јадете ги често: Тиквичките ги штитат срцето, видот и цревата

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
  • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе