ЕУ ја одобри вакцината на Moderna и Pfizer против омикрон

Регулаторот на ЕУ за лекови денеска одобри две вакцини за варијантата на коронавирус омикрон, развиена од фармацевтските компании Moderna и Pfizer/BioNTech.

Европа го подготвува почетокот на вакцинацијата во очекување на зголемување на заразените со корона во зима. Новите таканаречени бивалентни вакцини се дизајнирани да се борат против верзијата BA.1 микрон како и против оригиналниот вирус, кој беше откриен во Кина.

Европската агенција за лекови (ЕМА) наведува дека ќе препорача одобрување на вакцината за лица постари од 12 години кои примиле најмалку една вакцина. Конечното одобрение го дава Европската комисија и се очекува тоа да го направи многу наскоро.

Обединетото Кралство беше првата земја што ја одобри бивалентната вакцина на Модерна во август, по што многу брзо следеа Швајцарија и Австралија.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе