Какви се нуспојавите од новата вакцина за омикрон варијантата?

Засега се собираат податоци, но експертите велат дека многу луѓе очекуваат приближно слични реакции на новата бивалентна вакцина како што беше тоа со првата генерација вакцини против COVID-19.

„Не постои ништо поинакво од нуспојавите кои луѓето ги почувствуваа со претходните бустер дози“, вели за Bloomberg вирологот Ендру Пекосд за Школата за јавно здравје „Џон Хопкинс“.

Новите бустер дози направени од Pfizer и Moderna се бивалентни mRNA вакцини што значи дека содржат две различни компоненти од САРС вирусот кој предизвикува ковид. Една компонента му помага на телото да го препознае оригиналниот вирус, додека другата компонента мутацијата пронајдена во омикрон варијантата.

Сепак, дозата на вакцината во целина е иста како и претходните бустери, објасни Пекоз.

Бустер дозите не се „жива“ вакцина и не содржат ниту дел од заразниот вирус, наместо тоа содржат одредена компонента која помага имунолошкиот систем да го препознае вирусот и се бори со SARS-CoV-2. Моменталните нуспојави кои ги имаат луѓето по вакцинација вклучуваат температура, треска, главоболка и болки во телото и тие се имунолошки одговор на организмот.

Со оглед на тоа дека новите бустер вакцини содржат делови од најновите вирусни варијанти кои циркулираат, тие даваат најдобра заштита против тешките форми на болеста и секако од смртен исход.

Нуспојави од бустер дозата против ковид

Пекоз вели дека не е лесно тоа да се предвиди, но луѓето може да очекуваат како ќе реагираат на бустер дозата спрема тоа како реагирале на претходните дози вакцини против ковид.

Најчести нуспојави кај возрасните:

  • Главоболка
  • Умор
  • Температура
  • Болка на местото каде е примeна вакцината

Луѓето исто така пријавиле:

  • Болка во мускули
  • Треска
  • Мачнина.
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе