Ново истражување сугерира

Вакцината против ковид поврзана со неочекувано вагинално крварење

Голема студија мери колку често жените пријавиле крварење по примањето на вакцината против COVID-19.

Жените без менструација, вклучително и жените во постменопауза и оние на контрацепција, имале неколку пати поголеми шанси да доживеат неочекувано вагинално крварење по вакцината отколку пред вакцината, покажа студијата.

Тимот не ги истражуваше причините за необјаснето крварење, но сугерираше дека тоа би можело да биде поврзано со шилестиот протеин на SARS CoV-2 што се користи во вакцините. Општо земено, се покажа дека вакцините против COVID-19 се безбедни и ефективни, пишува Nature.

„Од раните фази на пандемијата, испраќавме двонеделни прашалници за следење на учениците од пандемијата“, вели Кристине Бликс, авторка на студијата.

Во првиот прашалник што ја опфаќа вакцинацијата против COVID-19, испратен во 2021 година, некои жени пријавиле дека имаат обилно менструално крварење. „Ова не поттикна да бараме шеми на крварење на структуриран начин“, вели таа.

Резултатите беа изненадувачки, вели Бликс. Тие откриле дека 252 жени во постменопауза, 1.008 жени во перименопауза и 924 жени во пременопауза пријавиле неочекувано вагинално крварење. Околу половина од жените во секоја група пријавиле крварење четири недели по првата или втората доза на вакцината, или и двете.

Во октомври 2022 година, Европската агенција за лекови (ЕМА) ги ажурираше податоците за несаканите ефекти на вакцината mRNA, а во ажурираните податоци обилно менструално крварење беше наведено како несакан ефект.

Неочекуваното крварење по менопаузата обично се смета за медицински сериозно и може да биде ран знак за различни состојби како што се рак на ендометриумот и преканцерозни лезии. Иако причината за крварењето по вакцинацијата не е јасна, доколку се работи за познат несакан ефект на вакцината, лекарите може да го земат предвид при проценка на состојбата на пациентот.

„Постменопаузалното крварење често е многу загрижувачко и е можен знак за рак. Познавањето на статусот на вакцинација на пациентот може да ја стави нивната фреквенција на крварење во контекст“, вели Кејт Кленси, биолошки антрополог од Универзитетот во Илиноис, Урбана-Шампејн.

„Најважниот придонес на оваа и друга документација ќе биде тоа што шемите на крварење кај жените се вклучени како крајни точки или се следат во клиничките испитувања на новите вакцини - а можеби дури и испитувањата за лекови“, вели Бликс.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Здравје

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе