Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Високиот крвен притисок или хипертензијата е тивка, подмолна болест која може да не покажува никакви симптоми со години.

Дури кога ќе се манифестираат оштетувања на различни органи, најчесто на срцето, мозокот, бубрезите или очите, се забележуваат високи вредности на крвниот притисок.

Високиот крвен притисок може да не покажува симптоми со години. Но, понекогаш многу рано, пациентите со покачен крвен притисок чувствуваат некои од симптомите на хипертензија, како што се болка и притисок во главата, црвенило на лицето, замор, конфузија, гадење, прекумерно потење, возбуда, палпитации, зуење во ушите, крварење од носот и визуелни нарушувања.

Според податоците, речиси една третина од возрасната популација има висок крвен притисок. Оваа сериозна состојба значително го зголемува ризикот од големи срцеви заболувања, мозочен удар и болести на бубрезите.

Нашата исхрана исто така игра голема улога во одржувањето на балансирано ниво на крвен притисок, а како што објаснуваат диететичарите, постојат одредени пијалаци кои треба да ги избегнуваме доколку имаме висок крвен притисок. Тоа се:

алкохолни пијалоци

енергетски пијалоци

газирани сокови

кафе

засладени сокови.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе