Поглед во најотровната градина во светот

Во оваа градина, луѓето не им приоѓаат на растенијата без заштитно одело.

Отровната градина Алнвик се наоѓа во Нортамберленд, Велика Британија и е дел од комплекс кој вклучува замок и други класични градини кои постепено се создавани уште од 1750 година. Отровната градина е додадена во 2005 година и оотогаш стана главна атракција.

Во неа има над 100 растенија со различен степен на токсичност, собрани од целиот свет. На влезот има предупредување: „Овие растенија можат да ве убијат“.

Скоро 800.000 посетители годишно минуваат низ градината, а познато е дека некои од нив се имаат онесвестено. Дел од овие растенија изгледаат многу убаво, па тешко е да се замисли дека се многу опасни.

Насекаде околу билките има предупредување дека не треба да се допираат, мирисаат или да се ставаат во уста, а децата мора постојано да бидат под родителски надзор.

Секое растение има даден опис колку отрови содржи, кои се симптомите на труење, како може да убијат човек, за што се користеле билките или како некои од нив се користат денес и слично.

Remote video URL
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Read more

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Read more

Како каучот со недели убаво да мириса?

Read more

Психијатар објаснува зошто треба да ја менувате работата на секои 10 години

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе