Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Мишко Ражнатовиќ, менаџерот на српскиот кошаркар Никола Јокиќ, раскажува како од просечен играч направил НБА ѕвезда и дека не можел ни да замисли дека толку брзо ќе направи ваква кариера.

Во разговор за Index.hr менаџерот истакнува дека Јокиќ (25)порано не изгледал баш како на фотографиите што деновиве се вирални на социјалните мрежи, а на кои е прикажан како полничко момче за кое не би се претпоставило дека ќе стане еден од најдобрите кошаркари во светот.

„Не беше баш како на оние фотографии, но имаше вишок килограми и беше значително физички послаб од сите други во екипата. Кондициониот тренер веднаш го извлече од тимскиот тренинг и му рече да го доведе телото во состојба да може да тренира со остатокот од екипата. Му рече дека ќе се повреди во рок од три дена ако веднаш почне со целосен тренинг. Но, Јокиќ покажа дека физикалиите не се пресудни и за тоа ми е многу мило бидејќи им отвора врата на сите деца да сонуваат дека можат да станат Ол Стар играчи, дека не е важно дали имаат планина од мускули и дали можат да скокаат којзнае колку високо. Тој е исклучително атипичен пример, но добар за сите деца кои играат кошарка, особено во овој наш чуден регион“, вели Ражнатовиќ.

„Претходно за него беше нормално за еден оброк да изеде пола кило бурек и да испие два литра ‘кока кола’. Тоа сепак не е најсмешната анегдота за него. Подобра е онаа кога потпиша толку многу автограми што доби воспаление на тетивата на раката и мораше да прошушти еден ден тренинзи и неколку натпревари“, раскажува менаџерот за Index.hr.

Тој нагласува дека со тек на време неговите прехранбени навики се смениле.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Кошарка

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Read more

Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Read more

Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Read more

Леброн до Коби: Брате, се надевам дека се гордееш со мене!

Read more

Спорт

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Читај повеќе

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Читај повеќе

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Читај повеќе

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Читај повеќе

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Читај повеќе

Кристијано Роналдо под истрага, му се заканува казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Читај повеќе