Полицијата на Хаваи со роботи проверува дали бездомниците имаат корона

Полицијата на Хаваи почна да користи роботи кои проверуваат дали бездомниците имаат симптоми на коронавирус, што предизвика полемика дали е тоа корисно или станува збор за дехуманизација.

Роботот Spot делува на улиците на Хонолулу, а се користи за проверка на бездомниците дали имаат висока температура и слично. Од полицијата тврдат дека тоа е безбеден начин за проверка на симптоми.

Но, според застапниците за човекови права, ова е дехуманизација. Стравуваат дека роботите по завршување на пандемијата, ќе се користат во други цели.

Поручникот Џозеф ОНил претходно годинава го оправдуваше користењето роботи. Се смета дека нивната употреба го штити здравјето на полицајците, вработените во прифатилишта за бездомници и други граѓани.

Роботот се користи и за разговор со оние за кои ќе се утврди дека се позитивни на коронавирусот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе