Полицијата во Париз со водени топови кон пожарникарите кои протестираа

Париз, 15 октомври 2019 (МИА) – Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз, незадоволни од работните услови.

Пожарникарите се обиделе да се качат на железната ограда околу зградата на Долниот дом на францускиот парламент, по што полицијата кон нив испукала солзавец. Демонстрантите потоа се преселиле во источниот дел на Париз, каде се судрија со полицијата, која повторно употреби солзавец.

Илјадници пожарникари се собраа на денешниот протест во Париз, изразувајќи незадоволство од ниските плати и тешките работни услови.

Пожарникарите рекоа дека сакаат да знаат дали имаат поддршка од владата. Протестот на пожарникарите се одвива по сличните протести на полицајците во Париз.

На протестот се собраа пожарникари од целата земја.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Свет

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Вести

Вице Заев: Објавените разговори се лаги од трети лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчевски: Безидејната ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува проекти што СДСМ веќе ги спроведе

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Читај повеќе
  • play_arrow

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Читај повеќе

Земјоделец загина во несреќа со трактор

Читај повеќе

Сафет Бишевац позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Читај повеќе

ГОБ „8 Септември“: Нема листа на чекање за итни операции

Читај повеќе

Интегра ја презентираше програмата во Куманово

Читај повеќе