НБА 2023/2024

Портер: Јокиќ ми рече дека во Србија пие и по 6 пива

Никола Јокиќ е секогаш неизбежна тема во Денвер, дури и кога тој самиот не се појавува во програмата.

Арон Гордон, кој летоска беше во Сомбор, разговараше со Мајкл Портер Џуниор, а во еден момент тема стана и Јокиќ.

Познато е колку Гордон го почитува Јокиќ, а поранешниот ас на Орландо Меџик зборуваше за неговата работна етика.

„Јокиќ е одличен лидер. Секогаш е точен, секој ден. Тој тренира секое утро, ќе одигра натпревар, а по натпреварот крева тегови. Редовно работи секој ден. И згора на тоа, тој е скромен. Кога имате двократен МВП и најкорисен играч на НБА финалињата, кој е толку несебичен, тоа е како божји дар. Ако тој може да подава, тогаш и другите можат да ја подаваат топката. Тој е ѕвер“, изјави Гордон.

Портер се надоврза и објасни како изгледало летото на Јокиќ во родната Србија.

„Тој е единствен. Кога ќе го гледате ноќ по ноќ, тој е најдобриот играч што некогаш сум го видел. Лудо е што може да направи. Порано беше добар, но не беше толку заинтересиран. Растеше од година во година. Дури и по МВП сезоната. Како е можно да се подобриш после МВП година? И годинава е подобар, а го освоивме прстенот. Разговарав со него и ми кажа дека во Србија пиел по 6 пива дневно. Веројатно не ја ни допрел топката“, додаде Портер.

реклама

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Хороскопски знаци на кои сè ќе им оди од рака од 20 февруари

Read more

Кошарка

Трипл-дабл за историја на Јокиќ, Дончиќ со 41 поен во победата над Феникс

Read more

Данило Галинари го засили Милвоки Бакс

Read more

Кошаркарите утре во Кале играат против Естонија, Мекиќ оптимист

Read more

Се поздравија и се испотепаа: Општа тепачка во НЦАА

Read more
 

Спорт

Динамо против ПАОК во Конференциската лига

Читај повеќе

Милан и Ливерпул имаа среќа во жрепката за осминафиналето на Лига Европа

Читај повеќе

Проблематична шахта го прекина последниот ден од тренинзите за новата Ф1 сезона

Читај повеќе

Марсеј, Спарта и Спортинг во осминафиналето на Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл за историја на Јокиќ, Дончиќ со 41 поен во победата над Феникс

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Роналдо се пофали со фотки од теретана

Читај повеќе

Како Нејмар помогна да му се намали казната на Дани Алвес?

Читај повеќе

Зидан е подготвен да го преземе Баерн, но ако го побара Јуве...

Читај повеќе

Дани Алвес осуден на 4,5 години затвор

Читај повеќе