ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Последниот скрининг откри позитивен во Тотенхем

Засега неидентификуван поединец од клубот Тотенхем добил позитивен тест како дел од скринингот на клубовите од Премиер лигата.

Англиската лига потврди дека во последната рунда на тестирања има еден позитивен на коронавирусот.

„Премиер лигата потврдува дека 1.197 играчи и лица од клубовите беа тестирани за COVID-19 во понеделникот и вторникот, 1 и 2 јуни. Од сите тие еден излезе позитивен“, стои со соопштението на организаторот.

Скринингот во најквалитетната англиска лига почна на 17 мај и се осдвина во неколку рунди.

„Индивидуата која е позитивна ќе биде во самоизолација во наредните 7 дена“, потврди Премиер лигата на својата официјална веб-страница без да наведе од кој клуб е позитивниот случај.

Сепак, потоа со соопптение се јави Тотенхем од каде потврдија дека позитивниот тест е од кај нив.

„Бевме информирани од страна на Премиер лигата дека од нашите тестови еден е позитивен на COVID-19 како резултат на тестирањата направени во нашиот тренинг центар во последната рунда од скринингот. Поради приватност, идентитетот на лицето не се објавува. Се работи за асимптоматски случај и лицето сега ќе биде во самоизолација 7 дена“, соопшти Тотенхем.

Досега скринингот на Премиер лигата откри 13 позитивни случаи и тоа:

1 рунда: 17-18 мај - 748 тестирани, 6 позитивни од 3 клубови.
2 рунда: 19-22 мај - 996 тестирани, 2 позитивни од 2 клуба.
3 рунда: 25-26 мај - 1.008 тестирани, 4 позитивни од 2 клуба.
4 рунда: 28-29 мај - 1.130 тестирани, 0 позитивни.
5 рунда: 1-2 јуни - 1.197 тестирани, 1 позитивен.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Фудбал

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе