Рецепти

Посна салата со туна и грав

18. март 2019 - 13:51 | Кајгана

Оваа посна и вкусна салата можете да ја подготвите како брз и едноставен оброк. Богата е со протеини, но и омега-3 масни киселини.

Состојки:

Конзерва туна

Конзерва грав

Кромид

Марула

Лимон

Сол, бибер

Маслиново масло

Подготовка:

Исцедете ја туната од маслото, а гравот исплакнете го под млаз вода и исцедете го.

Кромидот исецкајте го на тенки парченца, марулата исецкајте ја по желба и во чинија за сервирање измешајте ги гравот, туната и кромидот.

Исцедете сок од лимонот, помешајте го со маслиново масло и прелијте ја салатата. Промешајте и зачинете со сол и бибер.

Уживајте во вашата салата.

Коментирај