Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Кога ви треба нешто за набрзина, да е вкусно и да содржи многу хранливи материи, тогаш одлучете се за ориз со зеленчук.

Велигденскиот пост започна, па никогаш нема доволно идеи за вкусни брзи јадења. Ако сакате да направите нешто брзо и со евтини состојки, тогаш оризот со зеленчук треба да биде ваш избор. Потребно е помалку од половина час за подготовка, а вкусот е фантастичен. Можете да додадете и повеќе состојки во ова јадење, по ваш вкус.

Потребни состојки:

 • 150 гр брокула
 • ½ кромид
 • ½ жолта пиперка
 • ½ црвен пиперка
 • 250 гр ориз
 • 2-3 лажици соја сос
 • масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во зовриена вода ставете сол и една минута провријте ја брокулата што претходно сте ја исекле на парчиња. Потоа се исцедете ја, па додадете ја во тава во која сте сипале малку масло. Додадете сечкани пиперки и кромид, зачинете со бибер и пржете додека зеленчукот не омекне.

Исплакнете го оризот и ставете го во тенџере со зовриена вода. Половина чаша вода е доволна за една чаша ориз. Можете да користите и булјон. Промешајте (еднаш е доволно). Гответе 20 минути, поклопено, па тргнете го од шпорет и оставете уште 5 минути.

Потоа измешајте го зеленчукот и оризот, па прелијте со соја сос. Нема потреба дополнително да ставате сол бидејќи соја сосот е прилично солен. Добро измешајте и послужете.

Remote video URL
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
 • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
 • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе