На која возраст луѓето најчесто изневеруваат во љубовните врски?

Британската веб-страница Illicit Encounters спроведе истражување за да се утврди возраста на која луѓето најчесто изневеруваат во романтичните врски.

Имено, луѓето најмногу прељуба прават на 39 години. Објаснето е дека тогаш се случува голема пресвртница - тогаш влегуваат во средовечна криза или бараат нова возбуда и се решаваат на овој чекор.

По 39, „најневерните“ години се 49, а потоа 29. Освен тоа, летните месеци се особено „опасни“ бидејќи тогаш се случуваат 25 отсто повеќе прељуби.

Советникот за врски Метју Хаси претходно анализираше кои типови на луѓе се најмногу склони кон изневерување. На прво место ги спомна нарцисите.

„Не е доволно за нарцисоидните луѓе да се сакаат себеси, тие мора да бидат сакани од сите околу нив. Тие се чувствуваат прифатено само кога некој флертува со нив, спие со нив или ги бакнува“, рекол тој.

Потоа ги наброја луѓето кои се длабоко несигурни и оние кои немаат морал.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Љубов и секс

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Read more

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more
 

Магазин

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летото?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе