Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

МИА/КАЈГАНА
/ 27.05.2020 / 10:31

Полицијата на Хонгконг денеска употреби солзавец за да ги растера демонстрантите од центарот на градот кои протестираат поради предлог-законот на Пекинг за национална безбедност.

Полицијата исто така го опколи и Законодавниот совет, каде треба да се дискутира за предлог-законот.

Според демонстрантите предлог-законoт е грубо мешање на Кинеската комунистичка партија во автономијата на Хонгконг, додека Пекинг го негира ова.

„Ние сме слободно општество, луѓето имаат слобода да го кажат тоа што сакаат. Виталноста и клучните вредности на Хонгконг во однос на владеењето на правото, независно судство, различните права и слободи, во кои луѓето уживаат ќе продолжат да постојат“, изјави лидерката на Хонгконг, Кери Лам.

Таа вчера ги негираше  тврдењата на странските политичари дека со законот Кина ќе има поголема контрола врз Хонгконг по минатогодишните продемократски протести.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Свет

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Read more

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Read more

Во Бразил повеќе од 70.000 луѓе починаа од последици од COVID-19

Read more

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Read more

Вести

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

Читај повеќе

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Читај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

Читај повеќе

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Читај повеќе

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Читај повеќе

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре без струја делови од Скопје

Читај повеќе

Мицковски до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите

Читај повеќе