Предлог за брз ручек: пилешко со зелечук

Додолку сте љубители на кинеската храна, ова јадење ќе ви се допадне.

Се работи за доста едноставен рецепт за сечкано пилешко и зеленчук кое не бара многу време и е идеално за сите оние кои немаат време за готвење.

Потребни состојки:
500 гр пилешки гради
500 гр нудлси
1 тиквичка
1 праз
1 кромид
4 чешниња лук
2-3 моркови
200 гр шампињони
1/5 зелка
50 мл сос од соја
3 лажици масло
сол
бибер
Маринада:
1 лажичка сенф
2 лажици сос од соја
1 лажица балсамико оцет
1 лажичка мелен сладок пипер
бибер

Подготовка:
Исечкајте ги пилешките гради на мали коцки. Измешајте ги состојките за маринадата, па ставете го пилешкото и добро измешајте. Оставете да отстои 15 минути. Исчистете го зеленчукот и ситно исечкајте го. Пилешкото пржете го во загреано масло, во вок тава, 3-4 минути на висока температура. Додадете зеленчук (освен тиквичките и печурките) и продолжете да динстате 3-4 минути. Потоа, додадете ги тиквичките и печурките. Додадете 1 дл вода доколку е потребно. Истурете го соја сосот, зачинете и динстајте уште 5 минути. Додадете варени и исцедени нудлси. Добро измешајте и додадете повеќе соја сос по потреба.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе