Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Малку поинаква баклава во чиј вкус сите ќе уживате.

Потребни состојки:

 • Едно пакување тенки кори за баклава

Фил:

 • 250 г путер
 • 200 г бадеми
 • 80 г суво грозје
 • 1 рендано мускантно оревче

Шербет:

 • 300 г шеќер
 • 500 мл вода
 • 1 ванилин шеќер
 • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

Плехот намачкајте го со растопен путер и обложете го дното со четири до пет кори, па секоја испрскајте ја со стопен путер. Потоа врз секоја кора посипете мешавина од мелени бадеми, суво грозје и рендано мускантно оревче.

На крајот наредете ги преостанатите четири до пет кори.

Пред печење, со нож исечете ја баклавата во облик на ромб или на коцки, па прелијте со растопен путер. Печете ја баклавата во рерна на околу 200 степени, додека не порумени.

Печената баклава прелијте ја со оладен шербет и оставете околу два часа да го впие шербетот.

Шербетот ќе го приготвите така што шеќерот, ванилин шеќерот и водата ќе зовријат, па ќе додадете сок од лимон.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе