Предлог за ручек: Мусака со модар патлиџан

Пробајте поинаков, но превкусен рецепт за мусака со модар патлиџан.

Потребни состојки:

5 модри патлиџани

500 г мелено месо

150 г кромид

2 чешниња лук

4 домати

Магдонос

Ловоров лист

Сол и бибер

100 мл маслиново масло

1 лажица оригано

За бешамел:

40 г путер

30 г брашно

500 мл млеко

1 лажица пармезан

2 јајца

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Исечете го модриот патлиџан на кругови, посолете го и оставете го да отстои. Измијте го со топла вода и ставете ги на хартија. Ставете ги во премачкано тавче со маслиново масло и печете на 200 степени околу 15 минути.

На маслиново масло пропржете го кромидот, а потоа и меленото месо. Додајте ги исечканите домати, ловоровиот лист, бибер, изгмечениот лук и оригано. Динстајте и додајте вода. Откако ќе омекне месото, додајте магдонос.

За бешамел: Пропржете го брашното на растопен путер, потоа додајте млеко и мешајте околу 5 минути. Потоа додајте сол, бибер и пармезан. Откако ќе се излади бешамел сосот, додајте ги и изматените јајца.

Во тава наредете редете патлиџани па месо, сè додека имате од состојките. Завршете со модриот патлиџан и прелијте со бешамел сос. Печете на 220 степени околу 20-30 минути.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Трите најверни хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more

Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе