Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Се подготвува брзо и лесно, а ќе уживате во вкусот.

Состојки:

Половина килограм компири

200 гр спанаќ

2 шолји кисела павлака

2 јајца

Биено сирење

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Исечете ги компирите на тенки кришки и бланширајте ги во солена вода 5 до 10 минути.  Динстајте го спанаќот неколку минути, па исцедете го убаво. Во сад промешајте јајце и павлака и зачинете со сол и бибер.

Во тавче најпрвин ставете лажица од смесата од јајца и павлака и намачкајте на дното па редете компири, спанаќ и завршете со ред компири. Прелијте со остатокот од смесата, нарендајте сирење и запечете во рерна 15-20 минути.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Read more

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Read more

Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Магазин

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Читај повеќе