Предлог за ручек: Пилешко на кинески начин

Брз оброк за љубителите на зачинета храна.

Доколку уживате во кинеска храна, овој рецепт ќе ве воодушеви.

Состојки:

500 гр. пилешки стек

Лута пиперка

4 парчиња млад кромид

2 чешниња лук

Малку кикиритки

2 лажици бело вино

4 лажици соја сос

2 лажици густин

2 лажици масло

Начин на подготовка:

Исечете го пилешкото месо на коцки и маринирајте го во смеса од 1 лажица вино, соја, масло и густин во малку вода. Оставете го да отстои околу 20 минути во фрижидер.

Пржете го месото додека да добие убава боја. Извадете го од тава, па во истата тава подгрејте го остатокот од течните состојки, густинот, ситно исечканиот кромид и лутата пиперка. Откако ќе се згусне сосот додајте пилешко месо, кикиритки и промешајте. Сервирајте со млад лук и варен ориз.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе