Предупредувачки знаци дека имате недостаток на витамин Ц

Витаминот Ц е една од најважните хранливи материи во нашето тело бидејќи игра клучна улога во одржувањето на нашето здравје. Иако често се препорачува кога сме настинати, тој претставува многу повеќе за нашето тело отколку само „лек“ за настинка.

Неговиот недостаток може да се манифестира на различни начини низ телото, а препознавањето на овие предупредувачки знаци е клучно за рано откривање и интервенција.

Замор и слабост

Витаминот Ц игра клучна улога во способноста на телото да произведува и користи енергија. Помага храната да се претвори во енергија преку учество во синтезата на карнитин, молекула неопходна за транспорт на масните киселини во митохондриите, каде што се согоруваат како гориво.

Ако често се чувствувате уморни или слаби, тоа може да биде знак дека производството на енергија во вашето тело е загрозено поради недоволното ниво на витамин Ц.

Чести инфекции

Овој витамин е познат по своите својства за зајакнување на имунитетот. Го поддржува производството и функционирањето на белите крвни зрнца, кои се клучни за борба против инфекции. Честите настинки, респираторни инфекции или бавното закрепнување од болеста може да укажуваат на ослабен имунолошки систем поради недостаток на витамин Ц.

Бавно зараснување на раните

Колагенот е клучен протеин за зараснување на раните, поправка на ткивата и одржување на здравјето на кожата, крвните садови и коските, а за тоа да биде возможно, потребен е витамин Ц, кој инаку е неопходен за синтеза на колаген.

Крварење на непцата и проблеми со забите

Витаминот Ц, исто така, помага во одржување на здравјето на непцата со поддршка на производството на колаген и заштита од болести на непцата. Ако имате крварење на непцата, чести чиреви во устата или лабави заби, овие орални проблеми може да се поврзани со неговиот недостаток.

Проблеми со кожата

Сува кожа без сјај или предвремено стареење на кожата, како и зголемена чувствителност на изгореници, може да бидат показатели за недостаток на витамин Ц. Тој е важен за здрава кожа бидејќи го стимулира производството на колаген и делува како антиоксиданс кој ја штити кожата од загадување и УВ зрачење.

Болка во зглобовите и мускулите

Интересно е што витаминот Ц придонесува за формирање на сврзните ткива во зглобовите и мускулите. Затоа, необјаснетата болка во зглобовите, мускулната болка или вкочанетоста може да се поврзани со недоволно ниво на витамин Ц.

Отечени и болни зглобови

Витаминот Ц помага во одржување на здравјето на зглобовите со поддршка на производството на 'рскавицата, заштитното ткиво во зглобовите. Отечени, болни зглобови или дијагноза на артритис може да укажуваат на неговиот недостаток.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Здравје

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Кои видови месо се штетни за срцето?

Read more

Знаци на дехидратација на кои треба да се обрне внимание

Read more

Кардиолог сподели што прави секој ден за здраво срце

Read more
 

Магазин

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе

Диета на руските балерини: За 7 дена се слабее до 5 килограми

Читај повеќе
  • filter

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Читај повеќе

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Читај повеќе

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Читај повеќе

Кои видови месо се штетни за срцето?

Читај повеќе

Знаци на дехидратација на кои треба да се обрне внимание

Читај повеќе